Graficul zilnic pentru Gold (GOLD) arată că prețul continuă să evolueze într-un interval clar descendent, definit de un sub–canal. Aceasta urmează unei vânzări anterioare declanșate de o corecție de la maximul înregistrat în apropierea celui de-al doilea nivel de rezistență lunară (Monthly R2) la 4659,09. În prezent, prețul este tranzacționat în jurul nivelului de 4185,35, fiind supus unei presiuni laterale prudente între zonele inferioare de suport și limita superioară a sub–canalului.
Analiză tehnică și acțiunea prețului

Structura canalului de preț: Prețul se mișcă în interiorul unui canal descendent principal (albastru) și al unui sub‑canal descendent mai abrupt (roz/roșu). Deși prețul a revenit recent dintr-un minim intrazilnic situat în apropierea primului nivel lunar de suport (Monthly S1) la 4008,04, această corecție rămâne încadrată pe traiectoria corectivă descendentă atât timp cât prețul se menține în interiorul sub‑canalului.
Interacțiunea cu nivelurile pivot lunare: În prezent, prețul se tranzacționează sub punctul pivot lunar situat la 4259,17 și sub primul nivel lunar de rezistență (Monthly R1) la 4407,96. Tranzacționarea sub pivotul lunar consolidează perspectiva bearish, menținând vânzătorii în control, cu excepția cazului în care această barieră este depășită cu o închidere zilnică confirmată. Niveluri cheie de suport și rezistență
Niveluri cheie de rezistență:
Prima rezistență: 4210,70 – 4259,17 (limita superioară a sub‑canalului și punctul Pivot lunar).
A doua rezistență: 4353,50 (nivel tehnic intermediar).
Rezistență pivotală: 4407,96 (nivelul de rezistență Monthly R1).
Niveluri cheie de suport:
Primul suport: 4115,50 – 4163,10 (zone de minime intrazilnice recente).
Al doilea suport: 4008,04 (nivelul de suport Monthly S1).
Suport cheie: 3926,50 (limita inferioară a canalului descendent principal).
Perspective ale acțiunii prețului și recomandări de tranzacționare
Scenariu bearish (principal):
O tendință descendentă este rezultatul cel mai probabil pe graficul daily atât timp cât prețul rămâne sub nivelul Pivot lunar de 4259,17 și în interiorul limitelor canalului roz.
Recomandare: Vânzare la retestarea zonelor de rezistență apropiate (4210,70 – 4259,17), în cazul apariției unor semnale de inversare bearish.
Ținte tehnice: Țintirea nivelului 4115,50 ca prim obiectiv, cu extindere către suportul Monthly S1 la 4008,04.
Stop Loss: O închidere zilnică peste nivelul de 4259,17. Scenariu corectiv bullish (alternativ):
Acest scenariu este declanșat dacă prețul străpunge limita superioară a sub‑canalului și punctul pivot lunar la 4259,17, stabilizându-se ulterior peste acest nivel printr-o lumânare daily puternică.
Condiție de confirmare: Străpungerea nivelului 4259,17 și închiderea prețului deasupra acestuia.
Ținte tehnice: O mișcare către 4305,90, urmată de nivelul 4353,50 și de primul nivel lunar de rezistență la 4407,96.
Managementul riscului
Tranzacționarea pe intervalul daily necesită respectarea strictă a principiilor de management al riscului și evitarea tranzacțiilor împotriva trendului fără confirmare, limitând în același timp riscul la între 1% și 2% din valoarea totală a contului de tranzacționare per tranzacție.
Graficul H1 pentru Gold (GOLD) evidențiază o acțiune puternic bullish a prețului; în prezent, prețul se tranzacționează în jurul nivelului 4184,23, menținând câștigurile după străpungerea deasupra nivelurilor pivotale. Tranzacționarea rămâne încadrată în canale ascendente în accelerare, ceea ce susține continuarea trendului ascendent pe termen scurt.
Analiză tehnică și acțiunea prețului

Structură de canal ascendent: Prețul se mișcă clar în interiorul unui canal ascendent principal (albastru), ceea ce reflectă o schimbare pozitivă în structura intraday, suprapunându-se în același timp cu un sub-canal cu momentum ridicat (roz/roșu). În mod notabil, prețul testează pragul de mijloc al canalului ascendent după o corecție de la maximele intraday recente, demonstrând reziliența cumpărătorilor și intenția de a continua raliul.
Interacțiunea cu nivelurile Pivot: Gold a reușit să spargă în sus nivelul Weekly Pivot la 4155.72 și să se stabilizeze deasupra acestuia, transformând nivelul din rezistență într-o bază solidă de suport. Mai mult, prețul a depășit fostul nivel de suport Weekly S1 (4104.37) și a avansat către niveluri superioare, având ca țintă zona de rezistență Weekly R1.
Niveluri cheie de suport și rezistență
Niveluri cheie de rezistență:
Rezistență 1: 4202.50 – 4215.45 (maxime intraday recente și limita superioară a sub-canalului). A doua rezistență: 4245.49 (Weekly R1).
Rezistență Pivot: 4265.00 și peste (condiționată de menținerea unui momentum pozitiv puternic).
Niveluri cheie de suport:
Primul suport: 4177.30 – 4184.23 (zonele de fluctuație curente și limita inferioară a sub-canalului).
Al doilea suport: 4155.72 (Weekly Pivot).
Suport cheie: 4104.37 (Weekly S1).
Perspective asupra mișcării prețului și recomandări de tranzacționare
Scenariu bullish (principal):
Un trend pozitiv domină intervalul intraday atât timp cât prețul se menține peste Weekly Pivot (4155.72) și, mai ales, peste zonele actuale de suport din apropierea nivelului 4177.30.
Recomandare: Cumpărare la o reacție pozitivă din zonele actuale de suport sau la un retest al nivelului Weekly Pivot în cazul unei corecții temporare.
Ținte tehnice: Țintirea inițială a zonei 4202.50, urmată de o extindere către prima rezistență săptămânală la 4245.49.
Stop Loss: Închidere a unei lumânări de o oră sub 4150.00.
Scenariu corectiv bearish (alternativ):
Este declanșat dacă prețul sparge în jos nivelul Weekly Pivot (4155.72) și se stabilizează sub acesta cu o lumânare de o oră puternică.
Condiție de confirmare: Spargere sub 4155.72 și ieșire din canalul ascendent minor.
Ținte tehnice: Deschide calea pentru o corecție bearish, având ca țintă nivelul 4120.00, urmat de primul suport săptămânal la 4104.37.
Managementul riscului
Tranzacționarea în perioade de momentum bullish puternic necesită respectarea strictă a plasării ordinelor de tip stop-loss pentru protejarea profiturilor împotriva volatilității bruște, menținând în același timp un management al capitalului în linie cu standardele profesionale (risc maxim de 1% până la 2% per tranzacție).
